Cum se instalează WhatsApp în calculator (Windows)

WhatsApp, deși nu dispune de o versiune pentru Windows, poate fi instalat în orice calculator cu acest sistem de operare prin diverse metode, dar eu vă voi vorbi despre cea care, la momentul actual, funcționează cel mai bine dintre toate cele pe care le cunosc.

WhatsApp Messenger ruland in calculator

Pentru a instala WhatsApp în Windows, vom utiliza BlueStacks, o platformă software gratuită dedicată virtualizării sistemului de operare Android. Puteți obține kitul de instalare al acesteia de aici.

După realizarea instalării, proces care, apropo, poate dura chiar și 20 de minute în cazul sistemele mai sărace în resurse, vi se va solicita conectarea la contul Google (Gmail) și activarea propriului magazin de aplicații. Când ați terminat, apăsați butonul „Let’s go!” pentru a putea continua și instala WhatsApp Messenger:

BlueStacks instalat configurat

În mod normal, ar trebui să se deschidă automat Google Play, magazinul de aplicații Android. Dacă nu este așa, apăsați Search:

Cauta WhatsApp in Google Play

Introduceți „whatsapp” în caseta de căutare, apoi apăsați butonul „Search Play for whatsapp„:

cautare WhatsApp

Va fi afișată o listă cu aplicațiile care corespund căutării realizate. Dați click pe iconița WhatsApp Messenger apoi, când descrierea aplicației va fi afișată, apăsați butonul Install:

Instalare WhatsApp Messenger

Acceptați permisiunile necesare folosirii aplicației WhatsApp Messenger:

Acceptati permisiunile necesare folosirii aplicatiei WhatsApp Messenger

Așteptați ca aceasta să se instaleze, apoi deschideți-o apăsând butonul Open:

Deschideti WhatsApp Messenger

La prima rulare, WhatsApp Messenger vă va cere să acceptați termenele și condițiile de utilizare:

Termene si conditii utilizare WhatsApp

Dacă sunteți de acord cu aceștia, apăsați butonul „Agree and continue„. Urmează pasul la care va trebui să indicați țara în care vă aflați și numărul de telefon pe care doriți să-l utilizați cu WhatsApp:

tara si numar telefon WhatsApp Messenger

După selectarea țării și introducerea numărului de telefon, apăsați butonul OK, confirmați că doriți să utilizați acel număr, apoi așteptați activarea aplicație. Având în vedere că nu instalăm WhatsApp Messenger într-un smartphone, activarea prin SMS nu va reuși. În schimb, vi se va oferi posibilitatea activării prin comunicarea vocală a cheii de activare. Apăsați butonul „Call me” și fiți atenți la telefonul al cărui număr l-ați introdus mai devreme. În câteva momente veți primi un apel de la un număr internațional. Răspundeți și notați codul indicat de robot.

Apel de activare WhatsApp

Introduceți codul oferit de robot în caseta de activare a WhatsApp Messenger, iar de aici înainte presupun că vă descurcați și pe cont propriu pentru a ajunge la lista de contacte:

WhatsApp Messenger ruland in calculator

Nu uitați ca înainte de a închide calculatorul să închideți și aplicația BlueStacks, pentru a nu pierde aplicațiile instalate în aceasta, inclusiv WhatsApp Messenger.

La următoarele deschideri ale BlueStacks, veți putea accesa aplicația WhatsApp dând click pe iconița acesteia, aflată în colțul drept superior al ecranului principal:

Rulare WhatsApp Messenger

298 Comentarii

    1. Cum ? Pe mine ma deconecteaza de fiecare data cand vreau sa ma mut de pe pc pe mobil sau invers, si imi cere sa introduc din nou numarul de tel, imi trimite sms cu cod de verificare etc..

  1. Scuzati-ma ! Imi puteti da un link de download pentru windows xp professional original(sau orice alta versiune originala). Am nevoie de el rapid .(Daca s-ar putea sa nu fie de pe torent , o versiune fara virusi ).Multumesc oricum!

  2. Scuzati-ma ! Imi puteti da un link de download pentru windows xp professional original(sau orice alta versiune originala). Am nevoie de el rapid .(Daca s-ar putea sa nu fie de pe torent , o versiune fara virusi ).Multumesc oricum!

  3. Buna seara!!!Am mai lasat un mesaj…nu-mi dau seama daca a fost receptionat sau nu.Am ajuns pana la nivelul de introducere a nr de telefon, dar nu imi apare optiunea Call me, si nu stiu cum sa fac.Am cartela de Lebara, sunt in Germania.Multumesc!!!

    1. Se introduce numărul de telefon, se solicită activarea prin sms, aceasta va raporta o eroare, iar după eroare va apărea opțiunea de solicitare a apelului.

    2. Zice asa…Please reboot your phone if your connection problem persists.Ma gandesc sa trec numarul de telefon al fiicei mele, ea este in tara, sincer cu telefoanele nu le am….poate pe numarul ei merge.Multumesc!!!

    3. Am sanse sau dezinstalez BlueStacks-ul????Ma si vedeam comunicand cu prieteni :))))Multumesc oricum!!!!!

  4. Buna seara!!!Am mai lasat un mesaj…nu-mi dau seama daca a fost receptionat sau nu.Am ajuns pana la nivelul de introducere a nr de telefon, dar nu imi apare optiunea Call me, si nu stiu cum sa fac.Am cartela de Lebara, sunt in Germania.Multumesc!!!

    1. Se introduce numărul de telefon, se solicită activarea prin sms, aceasta va raporta o eroare, iar după eroare va apărea opțiunea de solicitare a apelului.

    2. Zice asa…Please reboot your phone if your connection problem persists.Ma gandesc sa trec numarul de telefon al fiicei mele, ea este in tara, sincer cu telefoanele nu le am….poate pe numarul ei merge.Multumesc!!!

  5. Multumesc din suflet dl Liviu Cristian Sucila, whatsapp-ul meu functioneazaaaaa pe laptop!!!!Sper sa mai gasesc solutii la probleme pe site-ul dv.

  6. Multumesc din suflet Cristian, whatsapp-ul meu functioneazaaaaa pe laptop!!!! Sper sa mai gasesc solutii la probleme pe site-ul tău!

  7. Salut, uite am si eu o problema la instalare cu programul BlueStarks am incercat si cu antivirul pornit, in mod normal si dezactivat cu toate functiile oprite insa nu a mers, aceasta eroare o primesc de fiecare data cand incerc sa-l instalez https://i.imgur.com/mggmeol.jpg Te rog sa ma ajuti si pe mine … multumesc anticipat.

    1. După cum spune și mesajul, programul de virtualizare nu este compatibil cu BitDEfender. N-am cum să te ajut. Se pare că trebuie să renunți la Bitdefender sau la BlueStacks. Eu aveam Panda Cloud in sistemul de teste și n-am avut probleme.

    2. cristiant ma poti ajuta si pe mine sa instalez whatsapp in laptop ca tot am incercat dar nu reusesc ms mult

  8. Salut , frate , nu reusesc sa introduc contacte .. cum fac ? Cand bag numarul la Find Contacts nu-mi apare nimic.. ma poti ajuta ?

  9. sall. te rog ajutama cum sa fac cand dau sa descatc whatsapp imi da apare o erroare (Error retrieving information from server.[RPC:S-3]…. te rog ajutama.. char nu stiu ce sa fac:(

    1. si mie imi da aceeasi eroare…ce pot sa fac? la ce se refera aceasta eroare cum o pot rezolva?

  10. sers..am si eu o intrebare..incerc sa instalez bluestacks si zice sa placa grafica nu e buna sau ceva..ce sa fac…sa dau update?

    1. Nu prea ai ce face în cazul acesta, din păcate, fără a cumpăra altă placă grafică.

  11. Bună ziua domnule Cristian. Vă mulțumesc pentru tot ceea ce faceți prin intermediul acestui site. Vă rog să-mi spuneți dacă pot purta o convorbire de pe PC prin intermediul WhatsApp cu o persoană ce are telefon mobil cu aceasta aplicație instalată, pentru că la mine pe PC este afisat mesajul : Rețeaua mobilă nu este disponibilă. Mesajele text și multimedia funcționează perfect în afară de apelarea vocală.
    Vă mulțumesc

    1. După cum spune și mesajul, având aplicația WhatsApp instalată în PC nu veți putea comunica cu alte persoane decât prin intermediul mesajelor scrise. Problema e de la aplicația de virtualizare, care nu permite WhatsApp să identifice corect conexiunea la rețea. Din câte am citit pe forumul oficial al BlueStacks, a fost găsită deja o soluție și urmează să fie implementată.

    1. Alexandra, după ce ai instalat, îți cere să te conectezi la un cont Google (gmail). Te conectezi cu respectivul cont. În continuare, accesezi respectivul cont de Gmail și, unde scrie Gmail, dai click pe săgeata din dreapta acestuia și alegi Agenda, asa cum vezi aici. În continuare, creezi contactele în agenda, cu nume și număr de telefon. După ce le-a salvat, acestea vor apărea în aplicație.

  12. am o problema…. mie nu imi apare razulatele cautarii „whatsapp” in aplicatia BlueStacks ,,,si dau acolo „searchplay 4 whats app” ..si nu imi apare nicio lista..de ce/??? sunt conectat pe contul meu de pe Google…imi apare „Market not found. Search for installation Rcipe?” …si da dau cancel sau ok..si dau ok..si nu imi apare nimic. ce sa fac???

    1. Pentru că aplicația nu s-a instalat corect. Dezinstalează și… de la capăt. Dacă nici așa nu reușești, redescarcă kitul de instalare.

  13. cand am vrut sa instalez bluestacks imi ca nu se poate instala ca requires at least 2gb of phisycal memory
    ce trebuie sa fac

  14. Cand intru in programul BlueStacks dupa ce l-am descarcat imi scrie : The application failed to initialize properly(0xc000135). Click on OK to terminate the application.
    Ce pot sa fac?

    1. Nu s-a instalat corect. Aplicația trebuie dezinstalată complet și reinstalată.

  15. Am dat install şi aştept de vreo 15 minute, şi nici nu mă lasă să ies de acolo. Am facut pas cu pas tot, trebuie să aştept ? Se instalează ?

    1. Dacă ai urmat ghidul de acolo, întreabă acolo. Nu, glumesc. Ceea ce mă nedumirește pe mine e cum ai urmat un ghid în engleză devreme ce nu înțelegi mesajul „Această aplicație necesită Windows XP SP3”?!? Uite, tocmai ți-am răspuns la întrebare. Așadar, instalează Service Pack 3.

  16. Salut … As avea o intrebare daca se poate … pot vedea mesajele in timp real in acelasi timp in care le primesc si pe telefon ? sau pot vedea istoricul meu cu o persoana ?

    1. pai dupa introducerea numarului nu mai primesc sms-ul ala de confirmare cu cod … imi apare doar call

  17. sms confirmation failed …. please try voice confirmation si nu imi merge … imi poti explica te rog ce as putea face ?

    1. Nu știu de ce îți apare respectiva eroare. N-ar trebui să apară dacă programul are acces la Internet.

  18. hai sa fiu mai sincer de atata daca se poate … peste cateva luni urmeaza sa ma casatoresc,iar viitoarea mea sotie a calcat odata stramb in trecut…iar acum cateva zile si-a download whatsapp-ul si nu vad de ce … avem abonamente care iti permit orice…iar raspunsul ei cand am intrebat-o de ce a zis ca ei nu ii ajung mesajele :| si multe lucruri de genul asta…dar eu am o alta suspiciune si as vrea sa vad daca e adevarat … sincer nu as vrea sa ma casatoresc cu o persoana care ma inseala sau face lucruri pe ascuns … si vroiam sa ii vad mesajele de pe whatsapp,pentru ca atunci cand nu suntem impreuna ultima ei activitate pe whatsapp este doar la ore tarzii ceea ce e destul de suspect in momentul de fata.De aceea as dori daca se poate sa ma ajuti cum as putea sa rezolv problema asta…Ti-as fi foarte recunoscator…Iti multumesc

    1. pe langa asta orele suplimentare l-a serviciu s-au cam dublat de la o vreme,iar eu am o presimtire ca ma insala si vreau sa fiu sigur pana sa deschid gura in fata ei, sa nu fac acuzatii pe nedrept si sa rup relatia cu ea doar pt o suspiciune.

    2. pai daca mesajele sunt in timp real ma gandeam ca merge sa vad mesajele ei cu whatsapp on pc … o sa mai incerc poate ii dau de cap pana la urma … nu sunt dispus sa platesc sa o spionez si ma gandeam ca poate exista vreo solutie free…oricum iti multumesc foarte mult pt tot ajutorul :)

    3. Problema e că nu funcționează în paralel. Mă rog, așa știu eu…

  19. SALUT
    Am instalat totul merge, doar ca nu merge simultan cu telefonul..
    Cand sunt pe PC nu mai pot utiliza telefonul in aplicatia whatsapp.. si invers.
    Am facut eu ceva gresit sau ?!?

    1. Nu, n-ai făcut nimic greșit, așa e serviciul: nu permite utilizarea simultană de pe mai multe dispozitive.

  20. daca am instalat aplicatia,m-am conectat la contul de google de ce nu merge sa instalez whatsapp ? imi zice ca e eroare la recuperarea informatiilor de pe server . :'(

  21. am reusit sa adaug contactele, dar nu stiu cum sa-mi pun o poza de profil la whatap, cand dau sa imi arate galeria apare un semnu intrebari..

  22. F tare programul :) tnx … o intrebare care nu a puso exact asa nimeni : Pot citit arhivele , mesajele scrise de respectiva knd ea este off si intru eu pe pc ?

    1. Nu știu. Eu am instalat doar de curiozitate, de folosit îl folosesc pe PC.

  23. Buna! Am descarcat Bluestacks, iar cand dau Run, nu merge sa il instalez, imi zice ca aceasta aplicatie is not a valid Win32 application. Ce sa fac? E cumva de la antivirus? Eu am antivirusul avast.

  24. Buna ! De ce cand dau sa mi se instaleze o aplicatie imi apare error retrieving information from server.[RPC:S-7:AEC-0]

    1. adica ma refer la faptul ca odata ce am bagat un numar sa pot deconecta si sa bag altul intelegi ce vreau sa zic , sau sa pot folosi amandoua deodata

  25. Cineva si-a instalat pe laptop bluestacks si a pus contul meu de whatsapp fara sa stiu. Cum pot sa scap de asta? sa nu imi mai poata citi conversatiile?

    1. Curios. Avea nevoie de telefonul tău pentru codul de activare. Oricum, instalează și tu aplicația și activează contul. Astfel, cealaltă aplicație este dezactivată automat.

  26. Buna! Nu pot instala, imi apare eroarea 25000 adica nerecunoasterea placii video. Driverele sunt updatate „la zi”. Mai pot face ceva?

  27. deci blue stacks asta e un fel de youwave?
    cei care au xp si nu au facute updaturile la el cand vor sa instaleze primes 0xc0000135…. asta inseamna ca nu aveti instalat net framework 3.5 .
    iar cei care nu au destula memorie sa foloseasca youwave e un fel de smartphone virtual.

  28. buna am mers corect cu toti pasii dc imi da eroare cand vreau sa instalez whatsapp messenger (whatsapp messenger could not be downloaded due to an error(error retrieving information from server{RPC:S-3})??

  29. cum intru in meniul bluestacks…cum ar fi in meniul telefonului in galerie si alte chestii…ms frumos de raspuns

  30. Salut!
    Am o problema…toate contactele pe care le-am avut pe aplicatia de pe telefon nu mi le gaseste…si acum nu mai pot da de prietenii mei cand incerc sa vorbesc de pe pc…ce ar trebui sa fac?

    1. Trebuie să conectezi și sincronizezi atât telefonul cât și aplicația din PC la contul Google (gmail).

  31. Am instalat aplicatia pe PC e functionala, in sensul ca pot trimite/primi mesaje insa am constatat ca nu functioneaza simultan pe PC si telefon. Conectarea pe PC duce la deconectarea aplicatia de pe telefon, si invers. Exista vreo solutie sa functioneze simultan? Multumesc.

  32. Salutare ! Am o problema cu whatsapp-ul pe pc . Suna cam asa : am instalat totul , am creeat contul am adaugat contactele totul a decurs perfect ! Ma deconectez dupa pc si intru pe telefon .. fara nici o problema . Problema apare cand incerc sa ma conectez pe pc din nou imi spune sa creez din nou contul . Creez contul iar cand ajung in faza in care trebuie sa primesc apelul pentru acel cod din 6 cifre imi spune ca am fost conectat recent si trebuie sa astept 5 sau 6 ore ! Exista vreo solutie ? Multumesc anticipat

  33. am instalat dar am lista de contacte goala…acum trebuie sa introduc fiecare numar??? este absurd…am asteptat atat timp pentru nimic…

    1. Dacă nu ai contacte în agenda Gmail nu e absurd, e logic. Dacă ai contacte în Gmail, dar acestea nu apar în WhatsApp, conectează bluestaks la contul google.

  34. Hei, buna-ziua! mie imi apare o eroare atunci cand dau sa instalez Wa din GooglePlay cica „Eroare la recuperarea informatiilor de pe server”

  35. Salut. Am si eu o problema. Acum sunt in Romania si mi-am resetat telefonul la setarile din fabrica. Evident s-au sters toate conturile (whatsapp..etc.), ideea este ca acum vreau sa imi activez iar contul de whatsapp pe numarul de Spania. Problema este ca eu fiind in Romania si incerc cu un numar international nu imi poate trimite sms si nici apel ca sa imi activez contul. Ce as putea face? Mersi.

    1. Solicita apel. Vei fi taxat pentru roaming, dar pentru câteva secunde nu e mare pagubă.

  36. Buna….la mine imi da eroare cand vreau sa instalez imi da eroare: (error retrieving information from server{RPC:S-3})

  37. salut .am avut instalat de m-ai multe ori wathsapp l-am sters acum nu il m-ai pot instala imi cere sa bag nr cartea de credit sau cod promotional de ce

  38. daca cineva mi-a trimis o poza pe wassup pe numarul meu de telefon, dar nu am cont pe wassup am sanse daca instalez pe telefon sa primesc poza trimisa

  39. va multumesc mult,,credeam ca nu mai reusesc..am citit si comenturile..au fost lucruri de care m-am lovit si eu…functioneaza asta e cel mai important..inca odata multumesc..:)

    1. Să te conectezi doar de pe un dispozitiv, acesta e singurul lucru pe care îl poți face. Sau să folosești conturi diferite pentru fiecare.

    1. Cu ce l-ai supărat? :) Uneori, mai ales în weekend, durează mai mult până primești apelul.

  40. Te rog frumos ajuta ma si pe mine Cristian.Am nr de spania si am vrut sa imi activez whatsapp ul din pacate aceleasi msj de 6 cifre l am sters din greseala.Iar daca dau la call me . imi spune sa revin peste 30 min respective 24 de ore dar nu imi da nici un cod.cum fac sa mi se dea codul unde ar trebui sa sun multumesc

  41. sal,
    am reusit si eu sa instalez aplicatia pe leptop, iar intrebarea mea este: un numar de telefon
    poate fi folosit si de pe telefon si leptop?
    Multumesc frumos! *****

  42. Buna! Pot folosi aceeasi metoda sa imi instalez Whatsapp -ul pe tableta? Am internet prin cardul mobil rds rcs fara telefon. Multumesc

  43. Cum fac sa imi apara contactele? nu am gmail, am doar yahoo mail. am intalat tot, am conectat si contul google, telefonul meu nu imi permite wapp. e un nokia dar nu din ala vechi. dar ca nu are android sau nimic sa permita wapp.

    1. În contul Gmail, dai click acolo unde scrie „Gmail” (stânga sus) și alegi agenda. Fără un cont Gmail nu poți adăuga persoane în agendă. O altă posibilitate e să creezi manual contactele în agendă.

  44. salve..am urmat toti pasii si a mers tot pana in momentul introducerii de peroane de contact si nu reusesc..apare o pagina cu invite 1- your friends si 2- tell a friend ..1 nu pot acccesa iar 2 ma indruma catre facebook,twitter..va rog un sfat..ms

  45. Tot incerc sa il downloadez dar imi spune mereu ca trebuie sa am „dotnet” instalat…sa il iau ? am citit pe net ca este un virus ceva…

  46. buna , va rog frumos ma puteti ajuta si pe mine… cum sa fac cand dau sa descarc aplicatia hay day imi da apare o erroare (Error retrieving information from server.[RPC:S-3]…. ajutama.. chiar nu stiu ce sa fac:

  47. Am un hard de 160gb de la cineva cu doua partitii,am instalat windows 7 cand imi apare sa fac partitia nu pot sa îl fac apare doar refres si cd partitiile raman la fel c cu 50gb si d cu 100

  48. Buna! Am si eu nevoie de o informatie..aplicatia WhatsApp se instaleaza doar pe un singur dispozitiv folosind un Singur nr de tel?Adica,poate functiona si pe telefon si pe PC sau tableta folosind un Singur cod primit de pe un Singur nr de tel? Si daca da, de exemplu mesajele primite pe tel si STERSE din tel..cand deschizi pc-ul sau tableta si te loghezi,acele mesaje ce au fost sterse din tel,se mai vad pe alt dispozitiv? Multumesc mult,cristi!!

    1. În cazul WhatsApp, numărul de telefon e „id-ul” în WhatsApp. Nu poți fi logat cu acesta pe două dispozitive chiar dacă nu este folosit simultan. Așadar, răspunsul la întrebarea ta este nu.

  49. am cumparat un viper 1 , I, de la rds cu abonament optim nelimitat, iar de ceva vreme cand vreau sa sun sau sa intru pe net imi spune ca „reteaua mobila nu este disponibila” Daca intru in setari-retele mobileimi apare I TIM . nu apare nicaieri ca as fi pe digi mobil. Mentionez ca in urma cu trei zile am fost informat ca se porteaza nr meu de la cosmote la digi, iar de atunci pe smartpfon imi apare :” numai apeluri de urgenta digi mobil ” . Am fost la sediul rds dim bistrita de unde am primit un nr de telefon 0314007777 la care am sunat de pe alt telefon unde mi-a raspuns robotul care spunea sa astept pana se elibereaza un operator si am tot asteptat vreo 20 minute pana consumat toate minutele nationale. Ce ii de facut ?

  50. am cumparat un viper 1 , I, de la rds cu abonament optim nelimitat, iar de ceva vreme cand vreau sa sun sau sa intru pe net imi spune ca „reteaua mobila nu este disponibila”. Daca intru in setari-retele mobile, imi apare I TIM . nu apare nicaieri ca as fi pe digi mobil. Mentionez ca in urma cu trei zile am fost informat ca se porteaza nr meu de la cosmote la digi, iar de atunci pe smartpfon imi apare :” numai apeluri de urgenta digi mobil ” . Am fost la sediul rds din bistrita de unde am primit un nr de telefon 0314007777 la care am sunat de pe alt telefon unde mi-a raspuns robotul care spunea sa astept pana se elibereaza un operator si am tot asteptat vreo 20 minute pana consumat toate minutele nationale. Ce ii de facut ?

    1. Cartela SIM în viper, viper setat să lucreze pe rețele 3G (se face din setări » rețele).

  51. BUNA CRISTIAN!!…As dori sa ma inveti si pe mine cum pot sa descarc pe leptop whatsapp…MULTUMESC!!!

    1. Poți accesa magazinul de aplicații din Android? Afișează acesta aplicații?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.